Olja Savičević Ivančević

Autorica

Olja Savičević Ivančević

Olja Savičević Ivančević  rođena je 16. rujna 1974. u Splitu. pjesnikinja i spisateljica, uvrštena u mnoge domaće i međunarodne antologije poezije i proze. Knjige su joj prevedene na jedanaest svjetskih jezika te objavljene u Europi i SAD-u. Pojedinačne pjesme i priče prevedene su i objavljene na tridesetak jezika.
Piše književne kolumne, surađuje s kazalištima kao autorica dramskih tekstova, songova i adaptacija, a prema njenim pričama snimljeni su nagrađivani kratkometražni igrani filmovi (“Balavica”, “Sedam neodgovorenih poziva”, “Trešnje”). Prema priči “Pederi” iz zbirke “Nasmijati psa” (nagrada Prozak),  objavljena je grafička novela “Ljeto” (Žeželj/Paljan). Dobitnica je prve nagrade Ranko Marinković Večernjeg lista za kratku priču te nagrade Kiklop za zbirku poezije “Kućna pravila”. Roman “Adio kauboju” nagrađen je nagradom T-portala za najbolji roman u Hrvatskoj 2011., kao i nagradom Slobodne Dalmacije za umjetnost Jure Kaštelan. Prema romanu je postavljen istoimeni kazališni komad u režiji Ivice Buljana. Dobila je nagradu Mali Marulić (dramska adaptacija “”Čudnovate zgode Šegrta Hlapića” (2013.), “Moj prijatelj Mačkodlak” (2014.) i “Som na cilome svitu” (2015.). Roman “Pjevač u noći” dobio je nagradu Libar za vajk Pulskog sajma knjige (2016.), kao i English Pen Award (2018.).
Objavila: “Bit će strašno kada ja porastem” (pjesme, 1988.), “Vječna djeca” (pjesme, 1993.), “Žensko pismo” (pjesme, 1999.), “Puzzlerojc” (pjesme, 2006.), “Nasmijati psa” (priče, 2006.), “Kućna pravila” (pjesme, 2007.), “Adio kauboju” (roman, 2010.), “Mamasafari (i ostale stvari)” (pjesme, 2012.), “Pjevač u noći” (roman, 2016.), “Šporki Špiro i Neposlušna Tonka” (slikovnica, u suradnji sa Svjetlanom Junakovićem, 2017.), “Adrijana se vratila” (slikovnica u suradnji s Imeldom Ramović, 2019.), “Sami na cilome svitu” (ilustrirana priča za djecu u suradnji sa Svjetlanom Junakovićem, 2020.), “Divlje i tvoje” (pjesme, 2020.), “Ljeta s Marijom” (roman, 2022.)

★★★★★

LJETA S MARIJOM

U neimenovanom dalmatinskom gradiću u staroj kamenoj kući stotinu godina sjećanja prenose žene koje sve nose ime Marija ili neku od inačica tog imena – Mare, Marijola, Maša, Mara… U nizu epizoda, prije svega ljeti, pred nama se kao u kaleidoskopu otvaraju slike povijesti i promjena, prvih menstruacija, ratnih godina, zaljubljivanja, prijateljevanja, obiteljskih okupljanja, radosti, tragedija, putovanja, nerazumijevanja… Ova velika ženska povijest naših obitelji pokazuje snagu ženskoga, moć i nemoć u patrijarhalnom svijetu, odrastanje i starenje, dolaske i odlaske, brakove i prevare, ali nadasve ljubav koja se kroz generacije žena grana i raste poput nepokorenog stabla bugenvilije uz obiteljsku kuću u dalmatinskom gradiću.
Sve supruge, majke, djevojke, kćeri, bake, unuke, sve žene predaka i sadašnjosti u moćnome romanu “Ljeta s Marijom” postaju ne samo Marije jedne konkretne obitelji već i obitelji općenito. Olja Savičević Ivančević ispisala je suptilnu posvetu i snažan krik žena, sustavno prešućivanih i zanemarivanih, koje su bolji dio naših porodica i života. “Ljeta s Marijom” nezaboravno su štivo i rodoslovno stablo svake familije naših krajeva, ono stablo koje živi i opstaje u svakom vremenu i nevremenu.

Više o knjizi i autoru možete saznati na sljedećem linku.

★★★★★


STANDARDAN ŽIVOT

“Standardan život” jedna je knjiga koja donosi pjesme u prozi dviju autorica, Olje Savičević Ivančević i Saške Rojc (što je Oljin dugogodišnji heteronim), sačinjena od Saškinog “Puzzlerojca” (2005.) te dviju Oljinih zbirki “Kućna pravila” (2006.) i “Mamasafari (i ostale stvari)” (2012.). Ako pak govorimo o opusu autorice, on je sve samo ne standardan, neki reci koje ćete naći u ovoj knjizi već su postali refreni, a neke pjesme postale su himne i evergreeni”. Oljina tema jest velik skup svakodnevnih motiva iz (ne)običnog života od kojih ona pravi dragocjenosti. Ove pjesme govore o ljubavi i o smrti, o strasti, strahu i o hrabrosti i moralnim izborima, o svemu onome s čim smo se u svojim standardnim životima sreli i opet ćemo, samo ovaj put malo promijenjeni, obogaćeni za finu i prodornu pjesničku artikulaciju. – Kruno Lokotar

Više o knjizi i autoru možete saznati na sljedećem linku.

Please follow and like us: